13 Haziran 2012

Anket: Uçaktan inince aklınıza gelen ilk şey


Uzun süredir hayal ettiği tatilinde nihayet arzuladığı yere gelip, uçaktan indiğinizde ilk düşündüğünüz şey nedir?
Cevaplarınızı yorum olarak yazabilirsiniz :)

Belki de sadece turizm fanatiklerini ilgilendirecek bu sorunun cevabını Alman Holidaycheck.de sitesi aradı ve bu amaçla 2.000 turistin katılımıyla bir anket yaptı. Cevap, çoğumuzun hoşuna gitmeyecek türden.

Buna göre iniş sonrası turistin kafasındaki ilk soru (yüzde 34,5): “Nerede hemen bir sigara içebilirim?”

Anlaşılan yolcuların en az yüzde 34,5’i sigara tiryakisi olmakla beraber, saatler önce geldiği havalimanında ve uçak içinde sigara içemediğinden dolayı, önünde bekleyen uzun kuyrukta da sigara içemeyeceği bilinci, uçaktan kafasını meşgul eden en acil sorunu oluşturuyor.

Anlaşılan şu ki, uçaktan ‘inmek’ bile birçok turist için bir yarış halini almış. Tekerler tam durmadan bile koltuğunda ayağa kalkan yolcuları hepimiz hatırlarız. Uçak durduğunda yolcuların yüzde 29,6’sı, “nasıl uçaktan hemen inebilirim” sorusu kendilerine dert oluyor.

Bu cevabı verenlerin cinsiyetlere göre oranı belirtilmemiş ama uçak durduğunda yolcuların yüzde 24,2’sinin kafalarını “rahat bir tuvaleti nerde bulabilirim” sorusu meşgul ediyor.

“Gümrük’te sorun çıkar mı’ sorusunu ise ‘sadece’ yüzde 9,5’i merak ediyor ve ancak yüzde 2,2’si “nerede bir şeyler içebilirim/yiyebilirim” derdine düşüyor.

Şunu da belirtelim: 2.000 yolcudan 121’inin uçak iner inmez “Çok iyi, halen yaşıyorum” demesi, belki de uçuş korkusu yaşayanların toplumdaki oranına iyi bir ipucudur.

Bir dahaki sefer uçaktan inerken, panikleyen, kaba davranan, terleyen veya aşırı heyecanlı birini görürseniz, fazla kızmayın. Bu yolcu yüzde 80 ihtimalle ya sigara tiryakisi, ya acele tuvalet arıyor, ya uçak korkusu var, ya da o kişi sadece ‘siz’ değil.

Tepkiler:

0 yorum :